MUZEA 2018

Odebrat z Moje nocOdebrat z Moje nocWebwebVerze pro tisktisk

doprovodné akce: Dětský program | Komentovaná prohlídka | Workshop | Jiné

Muzejní, dočasná zastávka 7

přidat do Osobního programuArchitektura, stavitelství a design

Expozice dokumentuje důležité architektonické počiny v českých zemích v období posledních 150 let na původních i nových modelech, kopiích dobových plánů, skic a fotografií a řadou stavebních prvků.

přidat do Osobního programuAstronomie

Expozice seznamuje s historií astronomie a představuje unikátní předměty ze sbírek NTM. Vystaveno je na 220 přístrojů a pomůcek astronomů, geometrů, navigátorů a kartografů z 15.-21. století.

přidat do Osobního programuDoprava

Stěžejní expozice podává přehled o historii automobilů, motocyklů, jízdních kol, letectví a lodní dopravy a v kratším záběru přibližuje dějiny železniční dopravy na území ČR.

přidat do Osobního programuFotografický ateliér

Pomocí dobových přístrojů, pomůcek a fotografií je představen vývoj fotografické techniky od prvních snah o zachycení obrazu v první polovině 19. století až po současnou digitální fotografii.

přidat do Osobního programuChemie kolem nás

Expozice zajímavým a pestrým způsobem dokládá, jak chemie ovlivnila lidskou společnost, ukazuje návštěvníkovi, že chemie a její výsledky, výrobky i dopady ho doprovází po celý den na každém kroku.

přidat do Osobního programuMěření času

Expozice zachycuje technický a technologický vývoj hodinářského řemesla a představuje časoměrné přístroje od nejstarších typů až po ty sestavené za využití aplikace kvantových fyzikálních jevů.

přidat do Osobního programuTechnika v domácnosti

Expozice vysvětluje vývoj mechanických, elektrických, plynových i jiných „pomocníků v domácnosti“, techniky usnadňující hygienu, úklid, praní a žehlení, šití a úpravu oděvů, přípravu pokrmů.

přidat do Osobního programuTelevizní studio

Prezentována je televizní technika a vybavení, které v letech 1997 až 2011 sloužily ve studiovém komplexu SK8 objektu zpravodajství na Kavčích horách pro každodenní vysílání.

přidat do Osobního programuTiskařství

Expozice evokující starou tiskárnu dokládá vývoj výroby tiskového písma, hlavních tiskařských technik a knihařství a připomíná české osobnosti, které významně přispěly k rozvoji tiskařství.

přidat do Osobního programuFenomén Favorit

Výstava mapuje fenomén jízdních kol značky Favorit, které byly vyráběny od 50. do 90. let 20. století v Rokycanech. Vystaveno je 60 kol.

přidat do Osobního programuLitomyšl

Výstava představuje město Litomyšl jako jedno z klíčových center soudobé české architektury.

přidat do Osobního programu90 let Harley-Davidson Clubu Praha

Výstava v Dopravní hale je uspořádána k 90. výročí založení přažského Clubu Harley-Davidson, který je nejstarším existujícím na světě.

přidat do Osobního programuČaro / Kouzlo bakelitu

Výstava, která vznikla ve spolupráci se Slovenským technickým múzeem, ukazuje pestré a bohaté využití kdysi nejrozšířenějšího plastu.

přidat do Osobního programuHistorická vozidla účastnící se závodu „1000 mil československých 2018“

Představení několika historických vozidel, které se zúčastní závodu „1000 mil československých“, který je letos pořádán u příležitosti 100. výročí založení Československé republiky.

přidat do Osobního programuPřenosový vůz České televize

Ukázky práce v přenosovém voze ČT, který NTM přebírá do svých sbírek, a jeho propojení s vysíláním z expozice Televizní studio.

organizátor: Národní technické muzeum ve spolupráci s Českou televizí

kategorie: Technika a Technologie

přidat do Osobního programuHistorická výroba zmrzliny

Ukázka výroby zmrzliny na historickém zařízení s ochutnávkou.

organizátor: Národní technické muzeum ve spolupráci s Creme de la creme

kategorie: Historie | Technika a Technologie | Jídlo

přidat do Osobního programuZábavná věda z ČVUT

Návštěvníci všech věkových kategorií se mohou přesvědčit, že studium vědy a techniky na ČVUT může být nejenom zábavné, ale především prospěšné pro naši společnost.

organizátor: Národní technické muzeum ve spolupráci s ČVUT

přidat do Osobního programuKomentované prohlídky expozice Televizní studio

Seznamte se s funkční televizní technikou, která v letech 1997 až 2011 sloužila ve studiovém komplexu SK8 objektu zpravodajství na Kavčích horách.

typ: Dětský program | Komentovaná prohlídka

kategorie: Technika a Technologie

přidat do Osobního programuVýroba cukru u nás

Historii i současnost výroby cukru představí v interaktivním koutku Dobrovická muzea.

organizátor: Národní technické muzeum a Dobrovická muzea

kategorie: Historie | Technika a Technologie

přidat do Osobního programuSbírka zdravotnické techniky NTM

Seznámení s nově budovanou sbírkou Národního technického muzea.

kategorie: Technika a Technologie | Věda

přidat do Osobního programuTisk litografií v expozici Tiskařství s ak. malířem Martinem Boudou

Návštěvníci si mohou vytvořené litografie odnést.

kategorie: Umění | Technika a Technologie

přidat do Osobního programuHistorické fotografie

Přineste historické fotografie a aparáty k posouzení kurátorem NTM v expozici Interkamera.

přidat do Osobního programuBibliobus Oskar z Městské knihovny v Praze

Bibliobus přiveze před NTM výběr z nejnovějších knih pro děti a dospělé, audioknihy, filmy na DVD, tablety s našimi e-knihami a mnoho dalšího.

organizátor: Národní technické muzeum ve spolupráci a MLP

kategorie: Umění | Literatura

přidat do Osobního programuDemonstrace motoru

Demonstrace stabilního benzinového motoru LORENZ nebo malého teplovzdušného motoru s elektrickým ohřevem.

kontaktní osoba: Mgr. Jana Dobisíková

e-mail: jana.dobisikova@ntm.cz